torstai, 02 tammikuu 2020 12:42

Saksa ja Kazakstan karsivat nuorten MM-kisoissa – Nousijajoukkue on jo selvillä

Kirjoittanut
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
Kazakstan karsii paikastaa MM-kisojen ylimmällä tasolla. Kazakstan karsii paikastaa MM-kisojen ylimmällä tasolla.

Alle 20-vuotiaiden MM-kisat huipentuvat häntäpään joukkueiden osalta paras kolmesta -systeemillä pelattavaan karsintasarjaan.

Karsinnoissa vastakkain asettuvat alkulohko A:ssa viimeiseksi jäänyt Kazakstan ja B-lohkon hännänhuippu Saksa.

Karsintasarjan voittoon vaaditaan kaksi voittoa. Jos voitot ovat kahden pelin jälkeen tasan 1–1, pelataan ratkaiseva kolmas osaottelu.

Karsintasarjan kaikki pelit pelataan Ostravassa.

Karsintojen häviäjä putoaa ensi vuodelle MM-kisojen Divisioonaan. Tilalle nousee Itävalta, joka varmisti paikkansa vuoden 2021 MM-kisoissa voittamalla joulukuun alkupuolella Valko-Venäjällä pelatun Divisioona I:n A-ryhmän turnauksen.

Aiemmin Itävalta on pelannut nuorten MM-kisojen ylimmällä tasolla kolme kertaa, vuosina 1981, 2004 ja 2010. Kaikilla kolmella kerralla vierailu on jäänyt yhden kauden pituiseksi, noutaja on tullut heti ensimmäisessä ylimmän tason turnauksessa.

 

Karsintojen ohjelma:
To 02.01. 11:00 Saksa – Kazakstan
La 04.01. 12:00 Kazakstan – Saksa
Tarvittaessa:
Su 05.01. 12:00 Saksa – Kazakstan

 

Olet nyt

Lisää U20 MM-uutisia 2020


Alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruudesta pelataan Tshekin Ostravassa ja Trinecissä 26.12.2019 - 5.1.2020.


Kisaviestinnässä käytämme tunnisteita #U20fi #NuoretLeijonat #WJC2020


LOHKOJAKO

Alkulohko A (Trinec):
Kazakstan
Ruotsi
Slovakia
Suomi
Sveitsi

Alkulohko B (Ostrava):
Kanada
Saksa
Tshekki
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:

To 26.12. 20:00
Ruotsi 3–2 JA Suomi Kooste
La 28.12. 16:00
Suomi 8–1 Slovakia Kooste
Su 29.12. 16:00
Kazakstan 1–7 Suomi Kooste
Ti 31.12. 20:00
Suomi 2–5 Sveitsi Kooste
Puolivälierät:
To 02.01.
13:30 Puolivälierä 1:
Sveitsi 1–3 Venäjä Kooste
16:00 Puolivälierä 2:
Kanada 6–1 Slovakia Kooste
18:30 Puolivälierä 3:
USA 0–1 Suomi Kooste
21:00 Puolivälierä 4:
Ruotsi 5–0 Tshekki Kooste
Välierät:
La 04.01.
16:00 Välierä 1:
Ruotsi 4–5 JA Venäjä Kooste
20:00 Välierä 2:
Kanada 5–0 Suomi Kooste
Mitaliottelut:
Su 05.01.
16:00 Pronssiottelu
Ruotsi 3–2 Suomi Kooste
20:00 Loppuottelu
Kanada 4–3 Venäjä Kooste


KOKO OTTELUOHJELMA


SUOMEN MM-JOUKKUE:

Maalivahdit:
1 Piiroinen Kari
30 Annunen Justus
31 Patrikainen Jasper
Puolustajat:
2 Hatakka Santeri
3 Honka Anttoni
4 Heinola Ville
5 Kokkonen Mikko
6 Seppälä Peetro
9 Utunen Toni
29 Nousiainen Kim
33 Thomson Lassi
Hyökkääjät:
12 Erholtz Eemil
15 Killinen Lenni
18 Oden Joonas
19 Kupari Rasmus
20 Maccelli Matias
21 Puistola Patrik
23 Petman Ville
24 Ranta Sampo
25 Saarela Antti
27 Tanus Kristian
34 Räty Aatu
35 Räty Aku


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


KAIKKI U20:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2019-20

21.05.-22.05.2019:
U20 & U19 Kauden avaus & testit, Vierumäki

20.07.-25.07.2019:
Testi- ja otteluleiri, FIN-SUI & FIN-CZE, Vierumäki

21.07.-25.07.2019:
U19 Jää- ja otteluleiri, FIN-CZE, FIN-SUI, Vierumäki

25.07.-05.08.2019:
World Junior Summer Showcase -turnaus, Plymouth, USA

20.08.-26.08.2019:
Neljän maan turnaus, Perm, Venäjä

05.11.-10.11.2019:
Finnair Four Nations Tournament, Helsinki
Suomen otteluiden live-lähetykset

06.11.-10.11.2019:
U19 Maaotteluleiri, 3 x CZE-FIN, Tshekki

14.12.-17.12.2019:
MM-leiri I, Vierumäki

19.12.-25.12.2019:
MM-leiri II, Brno, Tshekki

26.12.2019-05.01.2020:
MM-kisat, Trinec & Ostrava, Tshekki

4.-8.2.2020:
Viiden maan turnaus, Berliini, Saksa

Huhtikuu 2020:
Neljän maan turnaus, Tshekki
Peruutettu

 

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2020-21

18.07.-23.07.2020:
Testi- ja otteluleiri, Vierumäki

Kauden muut tapahtumat vahvistetaan elokuussa.