maanantai, 24 joulukuu 2018 19:14

Nuorten Leijonien MM-joukkueen kisapasseja leimataan 25.12.

Kirjoittanut Toimitus

Nuorten MM-kisat käynnistyvät tapaninpäivänä Kanadan Vancouverissa ja Victoriassa. Suomen joukkue jatkaa nykyisellä kokoonpanolla joulun yli ja kisojen aattona, 25.12., joukkue leimaa 18 tai 19 kenttäpelaajan ja kolmen maalivahdin kisapassit. Muiden pelaajien osalta tilannetta katsotaan ensimmäisten kisapassien leimaamisen yhteydessä.

Nuorten Leijonien kokoonpano 24.12.

Maalivahdit:
Lehtinen Lassi, Lukko Rauma
Lindberg Filip, Massachusetts NCAA
Luukkonen Ukko-Pekka, Sudbury Wolves OHL

Puolustajat:
Anttalainen Aleksi, Blainville-Boisbriand QMJHL
Heinola Ville, Lukko Rauma
Honka Anttoni, JYP Jyväskylä
Jokiharju Henri, Chicago Blackhawks NHL
Kaskinen Olli, TPS Turku
Laaksonen Oskari, Ilves Tampere
Latvala Otto, HPK Hämeenlinna
Utunen Toni, Tappara Tampere
Vaakanainen Urho, Boston Bruins NHL

Hyökkääjät:
Engberg Teemu, HIFK Helsinki
Heponiemi Aleksi, Kärpät Oulu
Kakko Kaapo, TPS Turku
Kupari Rasmus, Kärpät Oulu
Lundell Anton, HIFK Helsinki
Moilanen Sami, Tappara Tampere
Nyman Linus, Lukko Rauma
Puustinen Valtteri, HPK Hämeenlinna
Ranta Sampo, Minnesota NCAA
Talvitie Aarne, Penn State NCAA
Tolvanen Eeli, Nashville Predators NHL
Vainionpää Samuli, Ilves Tampere
Virtanen Santeri, SaiPa Lappeenranta
Ylönen Jesse, Pelicans Lahti


Ensimmäisessä alkusarjan ottelussaan Suomi kohtaa Ruotsin, ottelu alkaa Suomen aikaa 27.12. klo 5.30. Ottelua voi seurata suorana lähetyksenä Yle TV2-kanavalla ja Yle Areenassa. Jälkilähetys ottelusta alkaa Yle TV2:lla klo 18.

- Nuorten MM-kisojen tapahtumasivu Leijona.fi-verkkosivuilla
- IIHF:n kisasivut

Olet nyt

Lisää U20 MM-uutisia

U20 NUORTEN MM-KISAT 2019

Alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruudesta pelattiin Kanadan Vancouverissa ja Victoriassa 26.12.2018 - 5.1.2019.


Kisaviestinnässä käytimme hashtageja #U20fi #NuoretLeijonat #WJC2019


LOHKOJAKO
Alkulohko A (Vancouver):
Kanada
Sveitsi
Tanska
Tshekki
Venäjä

Alkulohko B (Victoria):
Kazakstan
Ruotsi
Slovakia
Suomi
USA


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:

To 27.12. 05:30
Suomi 1-2 Ruotsi Kooste
Pe 28.12. 05:30
Suomi 5-0 Kazakstan Kooste
Su 30.12. 01:30
Slovakia 1-5 Suomi Kooste
Ti 01.01. 05:30
USA 4-1 Suomi Kooste
Puolivälierät:
Ke 02.01. 23:00
Ruotsi 0-2 Sveitsi Kooste
To 03.01. 01:30
Kanada 1-2 JA Suomi Kooste
To 03.01. 03:00
USA 3-1 Tshekki Kooste
To 03.01. 05:30
Venäjä 8-3 Slovakia Kooste
Välierät:
Pe 04.01. 23:00
Välierä 1:
Venäjä 1-2 USA Kooste
La 05.01. 03:00
Välierä 2:
Suomi 6-1 Sveitsi Kooste
Mitaliottelut:
La 05.01. 23:00
Pronssiottelu:
Venäjä 5-2 Sveitsi Kooste
Su 06.01. 03:00
Loppuottelu:
USA 2-3 Suomi Kooste


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
1 Luukkonen Ukko-Pekka
30 Lehtinen Lassi
31 Lindberg Filip
Puolustajat:
2 Laaksonen Oskari
3 Utunen Toni
7 Vaakanainen Urho
15 Jokiharju Henri
21 Latvala Otto
34 Heinola Ville
36 Honka Anttoni
Hyökkääjät:
10 Heponiemi Aleksi
12 Vainionpää Samuli
13 Puustinen Valtteri
18 Engberg Teemu
19 Kupari Rasmus
20 Tolvanen Eeli
22 Virtanen Santeri
23 Nyman Linus
24 Kakko Kaapo
25 Talvitie Aarne
27 Ylönen Jesse
28 Moilanen Sami
29 Lundell Anton


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV-lähetykset
TV:n ohjelmaopas


KAIKKI U20:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ