maanantai, 25 huhtikuu 2016 05:37

Alle 18-vuotiaiden poikien MM-kisojen ohjelma ja tulokset

Kirjoittanut

Päivitämme tähän uutiseen USA:n Grand Forksissa 14.-24.04.2016 pelattavan alle 18-vuotiaiden poikien MM-turnauksen tulokset.

Lohkojako:
Alkulohko A: Latvia, Ruotsi, Sveitsi, USA, Venäjä
Alkulohko B: Kanada, Slovakia, Suomi, Tanska, Tshekki

To 14.04.
20:00  A  Latvia   - Sveitsi  4-5 JA (1-0, 1-3, 2-1, 0-1)
23:45  B  Slovakia - Tanska   5-4    (4-3, 0-1, 1-0)
02:00  B  Tshekki  - Suomi    3-4 VL (1-3, 0-0, 2-0, 0-0, 0-1)
03:30  A  Venäjä   - USA      2-8    (1-2, 1-2, 0-4)

Pe 15.04.
23:00  A  Ruotsi   - Latvia   4-3 JA (2-0, 0-1, 1-2, 1-0)
03:00  B  Tanska   - Kanada   2-10   (2-2, 0-5, 0-3)

La 16.04.
20:00  A  Sveitsi  - Venäjä   1-2 JA (0-0, 0-1, 1-0, 0-1)
23:45  A  USA      - Ruotsi   6-1    (1-0, 3-0, 2-1)
02:00  B  Suomi    - Slovakia 4-2    (1-0, 2-2, 1-0)
03:30  B  Kanada   - Tshekki  3-1    (2-0, 1-0, 0-1)

Su 17.04.
23:00  A  Latvia   - USA      1-12   (0-2, 1-6, 0-4)
03:00  B  Tanska   - Suomi    1-4    (1-2, 0-1, 0-1)

Ma 18.04.
20:00  A  Venäjä   - Latvia   7-0    (4-0, 2-0, 1-0)
23:30  A  Sveitsi  - Ruotsi   1-8    (1-1, 0-3, 0-4)
02:00  B  Tshekki  - Tanska   9-2    (1-0, 2-1, 6-1)
03:30  B  Kanada   - Slovakia 3-1    (0-0, 3-0, 0-1)

Ti 19.04.
20:00  A  Ruotsi   - Venäjä   5-1    (1-0, 3-0, 1-1)
23:30  B  Suomi    - Kanada   1-3    (0-2, 0-0, 1-1)
02:00  B  Slovakia - Tshekki  4-3    (1-2, 1-1, 2-0)
03:30  A  USA      - Sveitsi  4-0    (2-0, 1-0, 1-0)

Alkulohko A:
USA         4   4   0   0   0   30 -  4  12
Ruotsi      4   2   1   0   1   18 - 11   8
Venäjä      4   1   1   0   2   12 - 14   5
Sveitsi     4   0   1   1   2    7 - 18   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Latvia      4   0   0   2   2    8 - 28   2

Alkulohko B:
Kanada      4   4   0   0   0   19 -  5  12
Suomi       4   2   1   0   1   13 -  9   8
Slovakia    4   2   0   0   2   12 - 14   6
Tshekki     4   1   0   1   2   16 - 13   4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tanska      4   0   0   0   4    9 - 28   0

To 21.04.
19:00  Karsintaottelu 1: 
       Latvia - Tanska   5-1    (1-1, 1-0, 3-0)
20:00  Puolivälierä 1:   
       Suomi  - Venäjä   4-3    (1-0, 3-2, 0-1)
23:30  Puolivälierä 2:   
       Kanada - Sveitsi  9-1    (2-0, 3-1, 4-0)
02:00  Puolivälierä 3:   
       Ruotsi - Slovakia 7-2    (3-1, 3-0, 1-1)
03:30  Puolivälierä 4:   
       USA    - Tshekki  8-0    (0-0, 3-0, 5-0)

Pe 22.04.
03:00  Karsintaottelu 2: 
       Tanska - Latvia   4-1    (1-0, 1-0, 2-1)

La 23.04.
23:00  Välierä 1:
       USA    - Suomi    2-4    (1-1, 0-0, 1-3)
03:00  Välierä 2:
       Kanada - Ruotsi   5-6 VL (1-1, 1-2, 3-2, 0-0, 0-1)

Su 24.04.
19:00  Karsintaottelu 3:
       Latvia - Tanska   4-3 VL (0-1, 0-1, 3-1, 0-0, 1-0)
23:00  Pronssiottelu:
       USA    - Kanada   10-3   (6-1, 1-0, 3-2)
03:00  Loppuottelu:
       Ruotsi - Suomi    1-6    (0-3, 1-1, 0-2)

Loppujärjestys:
1. Suomi
2. Ruotsi
3. USA
4. Kanada
5. Slovakia
6. Venäjä
7. Tshekki
8. Sveitsi
9. Latvia
10. Tanska

Tanska putosi Divisioonaan.

Ajat Suomen aikaa. Viikonpäivät merkitty
USA:n mukaan, eli esimerkiksi loppuottelu
pelataan maanantain puolella Suomen aikaa.