perjantai, 11 lokakuu 2019 11:34

Tyttöjen MM-kisojen 2020 koko otteluohjelma

Kirjoittanut
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU

Tyttöjen MM-kisat 2020 pelataan kahdeksan joukkueen voimin. Turnaus käynnistyy kahdessa neljän joukkueen alkulohkossa.

Alkulohkossa A pelaavat viime vuoden kisojen neljä parasta maata. B-lohkossa turnaksensa aloittavat vuoden 2019 kisoissa sijoille 5–7 päätyneet joukkueet sekä nousijajoukkue Slovakia.

A-lohkon kaksi parasta maata etenevät suoraan välieriin. Sijojen 3–4 joukkueet kohtaavat puolivälierissä B-lohkon kaksi parasta joukkuetta.

Alkulohkojen viimeiset joukkueet pelaavat keskenään karsintapelit paras kolmesta -systeemillä.

 

Alkulohko A:
Kanada, USA, Suomi, Venäjä

Alkulohko B:
Ruotsi, Sveitsi, Tshekki, Slovakia

To 26.12.2019
13:30 Kanada   – Venäjä    A
17:30 USA      – Suomi     A
17:30 Sveitsi  – Tshekki   B
21:30 Ruotsi   – Slovakia  B

Pe 27.12.2019
13:30 Suomi    – Kanada    A
17:30 USA      – Venäjä    A
17:30 Tshekki  – Ruotsi    B
21:30 Sveitsi  – Slovakia  B

Su 29.12.2019
13:30 Kanada   – USA       A
17:30 Venäjä   – Suomi     A
17:30 Ruotsi   – Sveitsi   B
21:30 Slovakia – Tshekki   B

Ma 30.12.2019
17:30 Puolivälierä   A4 – B1
21:30 Puolivälierä   A3 – B2
21:30 Karsintaottelu B3 – B4

Ke 01.01.2020
13:30 Välierä     A1 – A4/B1
17:30 Välierä     A2 – A3/B2
17:30 Karsintaottelu B4 – B3
21:30 Ottelu sijoista    5–6

To 02.01.2020
13:30 Pronssiottelu
17:30 Karsintaottelu B3 – B4
      (tarvittaessa)
21:30 Loppuottelu

Kaikki ajat Suomen aikaa.

 

Olet nyt

Lisää Tyttöleijonien uutisia


Alle 18-vuotiaiden tyttöjen maailmanmestaruudesta pelataan Slovakian Bratislavassa 26.12.2019 - 2.1.2020.


Kisaviestinnässä käytämme tunnisteita #N18fi #Tyttöleijonat


LOHKOJAKO
Alkulohko A:
Kanada
Suomi
USA
Venäjä

Alkulohko B:
Ruotsi
Slovakia
Sveitsi
Tshekki


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:

To 26.12. 17:30 USA 4-1 Suomi
Pe 27.12. 13:30 Suomi 1-4 Kanada
Su 29.12. 17:30 Venäjä 4-2 Suomi
Puolivälierät:
Ma 30.12.
17:30 Suomi 3-1 Tshekki (Yle Areena)
21:30 Venäjä 4-0 Ruotsi
Välierät:
Ke 01.01.
13:30 Kanada 4-1 Suomi (Yle Areena)
17:30 USA 3-0 Venäjä
Pronssiottelu:
To 02.01.
13:30 Venäjä 6-1 Suomi (TV2 & Yle Areena)
Finaali:
To 02.01.
21:30 Kanada 1-2 JA USA (Yle Areena)

Ajat Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
30 Laitinen Aino
31 Lahtinen Kiia

Puolustajat:
2 Ahlskog Julia
3 Koukkula Oona
4 Timonen Anni
6 Yrjölä Siiri
8 Laitinen Nelli
9 Rantala Sanni
12 Suoranta Elli
21 Parkkonen Krista

Hyökkääjät:
10 Antti-Roiko Anna-Kaisa
11 Tervonen Nea
14 Sundelin Sofianna
15 Havana Oona
18 Keränen Tilli
19 Täks Lisette
22 Yrjänen Kiira
23 Vanhanen Sanni
24 Nuutinen Sofia
26 Vartiainen Sanni
27 Teräväinen Satu
28 Salonen Pauliina

Johtoryhmä:
Aralinna Virpi, joukkueenjohtaja
Kuisma Mira, päävalmentaqja
Lehto Juho, valmentaja
Sissala Arttu, valmentaja
Kontsas Jukka, maalivahtivalmentaja
Toivo Kerttu, lääkäri
Ojala Elina, fysioterapeutti
Vento Tatu, huoltaja
Mäyrä Marjo, psyykkinen valmentaja


KAIKKI N18:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

N18 Tyttöleijonien kausi 2019-20

27.05.-30.05.2019:
Jää- ja testileiri,Vierumäki

10.06.-17.06.2019:
Kesälukio, Kuortane

26.07.-01.08.2019:
Jää- ja testileiri, Kuortane

22.07.-25.08.2019:
Euro Hockey Tour, Jihlava, Tshekki

03.10.-05.10.2019:
Kuortane Cup, Kuortane
Suomen otteluiden live-lähetykset

07.11.-09.11.2019:
Finnkampen, Enköping, Ruotsi

13.12.-15.12.2019:
Euro Hockey Tour, Vierumäki
Suomen otteluiden live-lähetykset

26.12.2019-02.01.2020:
MM-kisat, Bratislava, Slovakia
 

N18 Tyttöleijonat uutiset kausi kaudelta

Etsi sivustolta