Tammikuun alussa 77 vuotta täyttävä entinen hyökkääjä seuraa jääkiekkoa nykyään kotisohvalta ja TV:n välityksellä, ja mies jakaa teräviä huomioita nykykiekkoon liittyen.
- Meillä oli 1970-luvulla maajoukkueessa todella kovia pelaajia, ja he olivat hyviä tyyppejä. Se joukkue voittaisi nykyisen maajoukkueemme mennen tullen, 1970-luvun alussa A-maajoukkueen apuvalmentajana toiminut Virtanen täräyttää.
Virtasen valmennusaikoina A-maajoukkueen tähtikaartia olivat muun muassa Lauri Mononen, Veli-Pekka Ketola, Juhani Tamminen ja Lasse Oksanen.
- Oma pelaajaurani loppui jalkavammoihin jo 1960-luvun alussa, ja pian sen jälkeen minut pyydettiin Ilveksen A-nuorten valmentajaksi.
Pelaajana Virtanen oli kova tekijä kahdessa pallopelissä. Jalkapallossa hän ylsi aina A-maajoukkueeseen saakka.
Jääkiekon puolella parhaat saavutukset olivat Suomen mestaruus ja pelaaminen Kanadassa aikana, jolloin suomalaisia ei siellä juurikaan ollut.
- NHL:ssä oli kuusi joukkuetta, ja minä pääsin kokeilemaan taitojani Toronton juniorijoukkueessa. Palasin kuitenkin Tampereelle kesken sopimuskauden.
Pelaaja- ja valmentajauransa jälkeen Virtanen teki uraa varuste- ja mailatehtailijana.
Jääkiekkoleijonaksi aateloimisesta hän on mielissään.
- Hyvähän se on, että jonkun huomioinnin sain ennen kuin kuolen, Virtanen virnistää.
Entä miten Rauli Virtanen tiivistäisi leijonahengen?
- Nykyisistä en tiedä, mutta 1970-luvulla maajoukkueessa oli kova fiilis. Pelaajien välillä oli hyvä henki, ja siellä oli hyvä pelata ja valmentaa, Virtanen päättää.
Lisätietoa Rauli Virtasesta löydät täältä.