lauantai, 19 toukokuu 2012 16:32

MM-kisojen otteluohjelma, tulokset ja taulukot

Kirjoittanut

MM2012_logo_644x429.jpg

Tähän uutiseen päivitämme MM-kisojen tulokset ja sarjataulukoiden tilanteet.


Tilastolähteet:
IIHF.com

Päivitetty lauantain ensimmäisen välieräpelin jälkeen.

SARJATAULUKOT

Helsingin-lohkon lopputilanne:
Kanada         7   6   0   1   0   35 - 15   19
USA            7   4   2   0   1   32 - 17   16
Suomi          7   5   0   0   2   21 - 14   15
Slovakia       7   5   0   0   2   21 - 13   15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ranska         7   3   0   0   4   21 - 32    9
Sveitsi        7   2   0   0   5   16 - 21    6
Valko-Venäjä   7   1   0   0   6   11 - 23    3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kazakstan      7   0   0   1   6   11 - 33    1


Tukholman-lohkon lopputilanne:
Venäjä         7   7   0   0   0   27 -  8   21
Ruotsi         7   6   0   0   1   29 - 15   18
Tshekki        7   4   1   0   2   24 - 11   14
Norja          7   4   1   0   2   33 - 19   13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Latvia         7   2   0   0   5   11 - 19    6
Saksa          7   2   0   0   5   14 - 31    6
Tanska         7   1   0   1   5   13 - 23    4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Italia         7   0   1   0   6    6 - 31    2

Alkulohkojen neljä parasta neljännesfinaaleihin.
Alkulohkojen viimeiset pelaavat vuonna 2013 Divisioonassa.



OTTELUOHJELMA JA TULOKSET

H = Helsinki, T = Tukholma. Ajat Suomen aikaa.

Pe 04.05. USA          - Ranska        7-2
          Saksa        - Italia        3-0
          Kanada       - Slovakia      3-2
          Tshekki      - Tanska        2-0
          Valko-Venäjä - Suomi         0-1
          Ruotsi       - Norja         3-1

La 05.05. Sveitsi      - Kazakstan     5-1
          Latvia       - Venäjä        2-5
          Kanada       - USA           4-5 JA
          Ruotsi       - Tshekki       4-1

Su 06.05. Ranska       - Kazakstan     6-3 JA
          Tanska       - Italia        3-4
          Suomi        - Slovakia      1-0
          Venäjä       - Norja         4-2
          Sveitsi      - Valko-Venäjä  3-2
          Saksa        - Latvia        2-3

Ma 07.05. Ranska       - Kanada        2-7
          Tshekki      - Norja         4-3 VL
          USA          - Slovakia      2-4
          Tanska       - Ruotsi        4-6

Ti 08.05. Valko-Venäjä - Kazakstan     3-2
          Latvia       - Italia        5-0
          Suomi        - Sveitsi       5-2
          Venäjä       - Saksa         2-0

Ke 09.05. Slovakia     - Kazakstan     4-2
          Norja        - Italia        6-2
          Kanada       - Sveitsi       3-2
          Ruotsi       - Saksa         5-2

To 10.05. USA          - Valko-Venäjä  5-3
          Tanska       - Venäjä        1-3
          Ranska       - Suomi         1-7
          Tshekki      - Latvia        3-1

Pe 11.05. Kazakstan    - USA           2-3 JA
          Italia       - Tshekki       0-6
          Suomi        - Kanada        3-5
          Venäjä       - Ruotsi        7-3

La 12.05. Slovakia     - Valko-Venäjä  5-1
          Norja        - Latvia        3-0
          Sveitsi      - Ranska        2-4
          Saksa        - Tanska        2-1
          Kazakstan    - Kanada        0-8
          Italia       - Ruotsi        0-4

Su 13.05. Suomi        - USA           0-5
          Venäjä       - Tshekki       2-0
          Sveitsi      - Slovakia      0-1
          Saksa        - Norja         4-12

Ma 14.05. Valko-Venäjä - Ranska        1-2
          Latvia       - Tanska        0-2
          Kazakstan    - Suomi         1-4
          Italia       - Venäjä        0-4

Ti 15.05. Kanada       - Valko-Venäjä  5-1
          Norja        - Tanska        6-2
          Slovakia     - Ranska        5-4
          Tshekki      - Saksa         8-1
          USA          - Sveitsi       5-2
          Ruotsi       - Latvia        4-0

Neljännesfinaalit:
To 17.05. Kanada       - Slovakia      3-4
          Venäjä       - Norja         5-2
          USA          - Suomi         2-3
          Ruotsi       - Tshekki       3-4

Semifinaalit:
La 19.05. Venäjä       - Suomi         6-2
          Tshekki      - Slovakia      18:30 (H)

Pronssiottelu:
Su 20.05. Välierien häviäjät           16:00 (H)

Loppuottelu:
Su 20.05. Välierien voittajat          20:30 (H)

 

Viimeksi muutettu tiistai, 02 lokakuu 2012 02:05

Olet nyt

Lisää A-maajoukkueen uutisia