perjantai, 22 syyskuu 2017 13:36

Syksyn tukihaku alkaa - Vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin!

Kirjoittanut Toimitus

Taloutensa kanssa kamppailevat E- ja F-junioreiden perheet voivat taas syksyn tullen hakea Jääkiekkoliitolta tukea harrastamisen kustannuksiin. Seurojen kautta tapahtuva haku alkaa maanantaina 25. syyskuuta ja päättyy 13. lokakuuta. Päätökset tukien saajista tehdään  17. marraskuuta mennessä, tukien maksu tapahtuu viimeistään 15. joulukuuta. Tukisummat on porrastettu ikäluokittain, F-junioreiden tuki on 200 ja E-junioreiden 300 euroa - tuet maksetaan pelaajan seuran tilille ja ne kohdistetaan seuran toimesta tuen saajien kausimaksuihin.

Olemme koonneet alle tukihakuun liittyen kysymyksiä, joihin moni tukihakua harkitseva perhe kaipaa vastauksia.

1)      Kumpi määrää maksettavan tuen summan, pelaajan ikä vai sarja, jossa hän pelaa?
Tuki määräytyy aina pelaajan iän mukaan riippumatta siitä, minkä ikäluokan sarjassa pelaaja pelaa.

2)
      Mihin tarkoituksiin saatua tukirahaa voi käyttää?
Tuet on tarkoitettu käytettäväksi vain ja ainoastaan kausimaksuihin. Tuki maksetaan ensin seuran tilille ja tämän jälkeen joukkue kohdistaa tuen pelaajan maksuihin seurassa sovitun käytännön mukaan.

3)      Minne tuki maksetaan pelaajan vaihtaessa seuraa tukihaun aikana?
Mikäli asiasta ei erikseen ilmoiteta, maksetaan tuki aina hakemuksessa ilmoitetulle seuran tilille. Jos pelaaja vaihtaa seuraa, tulee seuran ilmoittaa aluepäällikön kautta muuttuneet maksutiedot ennen tukien maksamista. Tuki on aina pelaajakohtainen.

4)
      Tarve tuelle tuli vasta haun päätyttyä – voiko tukea hakea muina kuin ilmoitettuina aikoina?
Valitettavasti ei voi. Määriteltyjen hakuaikojen ulkopuolella tulleita hakemuksia ei käsitellä, tämä koskee myös myöhässä tulleita hakemuksia.   

5)      Keneltä voin kysyä lisää tukihausta?
Jokaisessa seurassa tulee olla vastuuhenkilö, joka auttaa pelaajia ja pelaajien vanhempia mahdollisten lisäkysymysten kanssa. Mikäli vastuuhenkilö ei osaa vastata perheiden kysymyksiin, selvittää hän vastaukset oman aluepäällikön kautta – perheet eivät siis asioi suoraan Jääkiekkoliiton kanssa.

6)      Koska vanhemmat ikäluokat voivat hakea tukea?
D-, C- ja B-junioreiden tukihaku tapahtuu keväällä, päivämääristä tiedotetaan tarkemmin maaliskuun aikana.

 

Olet nyt

Lisätietoa

Lisätietoa Jääkiekkoliiton tukiprosesseista jääkiekkoa harrastavien lasten ja nuorten perheille löydät täältä.

Etsi sivustolta